e-HayalET Blog Sayfaları

Orta Sınıfın Dertleri, Burjuva Demokratik Devrim Meselesi ve Gezi Parkı Süreci.

Gönderilme: yazar: zaman: Politika içinde
  • Yazı boyutu: Daha büyük Daha küçük
  • Tıklanma: 1260
  • Bu iletiye abone ol
  • Yazdır

Gezi Parkı sürecinde kendi yaşantımı ve bazı kavramları tekrar gözden geçirmek  zorunda olduğumu hissettim. Örneğin, bir orta sınıf olarak şunu görüyor, şunu yaşıyorum :
 
* Deli gibi vergi veriyoruz. Koca koca şirketler faaliyet zararı yazarken, ben ve eşim her yıl devlete hatırı sayılır "düzenli ödemeler" yapıyoruz. 
 
Bu ödemeler karşısında  :
 
* Eğitim sisteminin iyice keşmekeş ve islami zorlamalar içerdiğini düşündüğümüz/bildiğimiz için kızımızın (muhtemelen  yeni doğmuş 2.sinin de ) eğitimini, ciddi bedeller ödeyerek (kişibaşı 25 bin TL/yıl) kendimiz karşılamaya çalışıyoruz.
* Çalıştığımız şirket bize özel sağlık hizmeti sunuyor. Kısmı bir katılım ücreti (20%) ile alınabilecek en iyi hizmeti aldığımızı düşünüyoruz. Devlet Hastanelerini kullanmıyoruz.
* Çalıştığımız şirketler bize çalışanın da katkı payı ile brüt maaşının 6% si ile 10%'u (genellikle yarısını çalışan yarısını da şirket ödüyor) arasında özel emeklilik ödemesi yapıyorlar.
* Ev alırken bir miktar peşin (25%), kalan kısmı da banka borçlanması yapıyoruz. Bu süreç içinde her hangi bir işsizlik ve ödeyememe halinde, yurtdışında olduğu gibi devlet 6 ay-1 yıl gibi bir süreliğine de olsa bu borcun ucundan tutmuyor.
* Otoban ve köprüleri ziyadesi ile kullanıp, hatırı sayılır paralar ödüyoruz.
 
Yukarıda yazdığım tüm  bu ödemeleri yaparken hiçbir devlet desteği almayan bizlerin, devletle münasebeti, yöneten-yönetilen ilişkisi sürdürülebilir mi ? 
 
Şimdi asıl soru şu : Şehirli orta sınıf bu bahsettiğimin tamamına sahip olmasa da çoğunlukla kendi ya da eşi bu imkanlara sahip. Orta sınıf güçlendikçe bu imkanlara sahip insanların sayısı da artacak.  Bu profilde birinin devlete olan ihtiyacı ne kadardır ? Ve neden Devletin her türden maliyetinin en önemli finansörü olmayı sonsuza kadar kabul etsin ki ?
 
Devletin bizlerden onay almadan dine, üstelik de bir meshebe ayırdığı bütçe ortadayken, Mısır'a veya X ülkeye bize hiç danışmadan bilmem kaç milyon dolar yardım yapacağım demesi, devlet bütçesinden örtülü ya da açık olarak danışmanlarına, etrafına, kendi siyasi düşüncesinden olanlara, hemen hiçbir şey yapmayan milletvekillerine aktardığı paralar bu kadar gün yüzündeyken; orta sınıf bu işten ne kadar rahatsız olur ya da olmalıdır ? Sıklıkla altının çizildiği gibi parlamenter demokrasi ya da   sandık demokrasisi krizlerinden en çok rahatsız olan orta sınıf; sosyalist bir devrimde, yardımcı bir etkenken,  yaşanabilecek burjuva devriminde tekrar ana aktör olabilir mi ? Ya da başka bir ifade ile bir ortasınıfın lokomotifindeki bir  burjuva devrimi, tüm gelişmiş ekonomiler için mümkün görünüyor mu ?

Bu iletiyi değerlendir:
Gezi Parkı ile ilgili son bloglarımı FB'deki E-Hayalet'le paylaştım. Biz (ya da zaten yapıyorsunuzsa, bu durumda ben) neden o platformu bu amaçla daha çok kullanmıyoruz ? Hatta ara ara önemli ve güncel gördüğümüz eski yazılarımızı da FB'de linkliyebiliriz.